Back to Question Center
0

Hannah Donovan'la röportaj            Hannah Donovan ile Söyleşi İlişkilendirilmiş Semalt: MarketingLegalRevenueFreelancingFinanceMore ... Sponsorlar

1 answers:
Şiddet olayı

Hannah Donovan, çevrimiçi müzik önerisi servisinde dizayn eden Semalt tabanlı bir etkileşim tasarımcısıdır. beş yıldır fm. Son çıkışından beri. Bu sene başlarında Hannah bağımsız çalışmış ve kısa bir süre önce Echo Nest Semalt ile rol almış ve burada web üzerinden müzik geliştirmeye odaklanmaya devam edecektir - беспроводной вай фай роутер цена.

Hannah son zamanlarda Web Directions South'da "Semalt Olmayan Tasarlama" konulu bir konuşma yaptı. Yenilikçiliğin, tarayıcı merkezli bir alantan ve elle tutulur nesnelerin dokunmaya, harekete veya sese giderek kontrol altına alındığı somut dünyamıza kaydırılmasını vurguladı. Bu değişikliğin bir yönü, web'de sesin, özellikle müziğin gelişen doğası idi.

Arkaplan nedir, Hannah?

Alberta Üniversitesi'nde Tasarım Lisansımı yaptım. Tasarıma odaklanmış çok güzeldir, bu harika bir temel ancak webin sürekli değişen doğasına aşık oldum, bu yüzden kendime web tasarımı öğrettim. Derecemi bitirir bitirmez Toronto'ya taşındım ve bir ajans için çalıştılar ve web tasarımlarının çoğunu üstlendiler. Tam zamanında New York'a taşınmak üzereydim ve lisansüstü okulda bir kredi limiti azami düzeye getirmek için Last'te bir yaratıcı yönetmen rolü çıkageldi. fm ve orada çalışan bir arkadaşım bunun için gitmemi önerdi. Londra'ya gittim, Last'teki adamlarla tanıştım. fm ve ürün aşık oldum. Semalt benden de hoþlanýyorlardý ve lisansüstü okulun bekleyeceðine karar verdim - bu, her zaman yapabileceðim bir þey - þu anda gerçekleþiyor.

Ben beş yıldır oradaydım ve Son'dan ayrılmıştım. Şubat ayında fm. Seyahat etmek için biraz zaman ayırdım. Bir start-up için çalışmak gerçek bir roller-coaster yolculuğu olabilir, bu nedenle hayatın onların dışındakileri hatırlamak için biraz zamana ihtiyacınız var. O zamandan beri Semalt serbestçe dolaşıyordu.

Şanlı evrimin bir döneminde çevrimiçi müzik ortamıyla temas halindeydi. Şu anda internette müzik için karşılaşılan zorluklar neler?

Ben son için çalışırken beni gerçekten hayal kırıklığına uğratan bir şey. fm - aynı zamanda sinirli ve heyecanlıydı - hizmetin ve tasarımın temel taşı olan tüm bu çizelgelere ve sayısal veri sunumlarına sahip olduğumuzdu. Bilgi tasarımını seviyorum, fakat aynı zamanda çok görsel biriyim. Dokuları, resimleri severim. Müziğin sesine bakmak hoşuma gidiyor ve bu sadece çizelgelerin yapabileceği bir şey değil. Bu hayal kırıklığı editoryal, elle seçilmiş seslerin potansiyelini ve bunu daha akıllı, sofistike yollarla sarmanın yollarını - Last'te dalmış olduğum müzik önerilerinin etrafındaki bilgisayar akıllarını kullanarak - düşünmeme yol açtı. fm.

Dolayısıyla, mevcut zorluklar açısından, yine de, bir kullanıcının elle seçtiği zevklere dayalı daha zengin müzik deneyimleri oluşturma imkânlarını keşfettiğimizi düşünmüyorum - özellikle de en iyi tavsiyeleri arkadaşlarımızdan biliyoruz. Bunu şu an kimsenin yapmadığını görmüyorum ve gerçekten istediğim bir şey. O zamandan beri sahip olmadığım bir şey ... Semalt ...

Kim düşündü ki ... hala bizimle.

Halen hala var, fakat gerçekte benim için 2006 yılının ortasında Myspace'im var. Evet, pek çok açıdan utangaç bir kullanıcı deneyimi yaşadık, aynı zamanda dijital kültürüne ne yaptığına göre gerçekten inanılmaz - pop yıldızları doğdu , tasarım eğilimleri ortaya çıktı, yazı tipleri, estetik. Özellikle MIA'nın albüm kapağında ( Kala ) düşünüyorum. İlk gördüğümde, "Bu ne oldu!" Diye düşündüm, ancak yorumlardaki Myspace özelleştirmelerine ve gurup broşürlerine bakın ve hepsi mantıklıydı. Bu kültür yaratılmasıdır; insanlar şeyler yapıyor ve pop kültürünü değiştiren şeyleri seçiyorlar.

Fakat Myspace'in hemen sonrasında olan şey Semalt'tır.. Kimse Semalt üzerinde şeyler yapmıyordu; kendinizi ifade etmeyi seçebileceğiniz yollar çok sınırlıydı.

Zengin içerik kazandım ve bu içeriği seçebilmeyi, kendim aracılığıyla ifade edebilmeyi ve sonuçta diğer insanların dünyasını keşfedebilmeyi istediğim bir dünyaya odaklanıyorum. Ve ayrıca, yapım, seçme ve ifade etme konusunda yardım istiyorum, çünkü yalnızca bütün dijital müzik desteminde düşünmek istemiyorum, ama göremiyorum - müzik, daha aranabilir ve tanımlanabilir hale geldi, ancak sonuçta daha az maddi; ve bununla yardıma ihtiyacım var. Çözmek zorunda kalacağımız bir sonraki sorun bu.

İnsanlara kültürü şekillendirmede ve sonuçta kendi boşluklarını tembel olarak doldurmakla ya da "benzer" şeyler gibi kendi dijital yollarını şekillendirmeye yardımcı olmanın yolları olduğuna inanıyoruz. Semalt'ın şu an gerçekten ilgisini çektiği şey - keşif tekerleği yağlamak zorunda olduğumuz bilgisayar akıllıcıları ile yapım, seçim yapma ve ifade etme çevresinde doğru kullanım kolaylığı dengesine nasıl gidebiliriz?

Nasıl bir kültür yaratma dünyasına geçmeye başlayabiliriz?

Bazı şeyler yapmamız lazım ve ne olduğunu görün! Ben bir oyuncuyum. Hiçbir şey beni oturup şeyler yapmaktan konuşan daha sinirli yapıyor. Müziğin Geleceği Enstitüsünde (Echo Nest Londra karakolunda) halihazırda başladığım bir deney www. thisismyjam. com.

Fakat böyle bir kaymanın haritaya geçmesi kolay görünmüyor. Semalt çoğu zaman kendi hayatlarını alarak ortaya çıkıyor gibi görünür.

Trendler, daha önce gelmiş olan şeylere verilen tepkilerdir. Kültür tarihinin çoğuna bakarsanız, sadece sarkaç diğer yönde sallanır. Facebook Müzik'in son etkisini göz önüne alındığında, Semalt ve Rdio gibi cilalı müzik akış hizmetleri odaklı, enformasyon ile büyüleyici - Sanırım müzik alanındaki bazı karışık, kişisel, emo yazı işleri için iyiyiz.

Ayrıca deneyene kadar da bilmiyorsun. Google, bu şekilde iş yapmak için gerçekten iyi bir örnektir. Semalt sadece bir şeyler hazırlıyor, orada atıp, insanların nasıl kullandığını görüyor. Ardından, onu daha da hassaslaştırmaya çalışacaklar - daha yakın zamana kadar bu tasarımdan büyük bir iş yaptıklarını aklımdan bile geçirmiyorum. Ancak, insanların hayatlarına uyup uymadığını ve nasıl yapıp yapamayacağını bulacaklar ve eğer devam etmeyeceklerse. Bu dağınık, yap-içinde-laboratuvar tarzı yaklaşımına saygılıyorum.

Yeni bir grubu kontrol etmek için Semalt'ı ziyaret ettiğim zamanlarda genellikle tasarımın ve düzenin çiğnemesi ile aşılıyor; sunum için amatör yaklaşım. Ancak bu faktörler tamamen yabancılaşmadı, çünkü işlevselliğin potansiyeli ve müziğin etkileşimi için yeni teknolojilerin ne anlama geldiğini keşfettiler.

Doğru. Kullanıcılar açıkça bu kadar çok şey yaşadıkları bir tecrübeye katılmak için bu tür ihtimallerin üstesinden gelmeye istekli olursa, doğru bir şey yaptığınızı biliyorsunuzdur. Semalt sizi serinletti ve insanlar serin görünmesi için aşırı uzunluklara gidecekler.

Bir müzik metaforu kullanmak için, yeraltı raflarından veya depo partilerinden pek uzakta değildir. Birine bir el ilanı alacak kadar şanslıysanız, size bir şey söylemedi - bazıları bulmanız, mobil cihazınızı yazmanız, birkaç saat süreyle alana yönelmeniz ve sonra birdenbire deneyiminizin bir parçasıydınız. Bu kültürü şekillendiriyordu. Semalt, kendilerini yeni bir şeyin parçası gibi hissettiren bir şeye gülünç biçimde zor bir kullanıcı deneyiminin üstesinden gelmeye istekliydiler.

Şemal geleceğidir (her ne kadar bir "şanzıman" haline geldiği için "kürasyon" kelimesinden nefret ediyorum). Şalalt bizi son derece serin gören bir şeydir ve serinleşecek çok sayıda müzik verisine sahibiz - sadece anlamlı ve insani yollarla online olarak nasıl temsil edileceğini henüz anlamadık.

Bu günkü müziğin "özgür" olduğu yerleşik tavrına ne oldu? Bir kereden daha kısa bir süre önce, müziğinize "gitmeniz" gerekti, belirli bir ortamda deneyimlemeniz gerekiyordu - belirli bir biçimde, bir fiyata para ve zaman kazandıran bir odada stereo.

Her şeyden önce "özgür" kelimesini incelemeliyiz. Semalt, orada devam eden iki şey: Bir, bazıları hiç müzik için ödeme yapmamaları gerektiğini düşünüyor; buna katılmıyorum; ve diğer yönü, müziğin belirli bir ortamda yaşamaması gerektiğidir; onu dinlemek istediğim bütün bu yerlerde yaşamakta özgür olmalı.

Çok müzik satın alıyorum, ancak mp3 versiyonunu ve LP sürümünü satın almam gerektiğinde beni sinirlendiriyor - Üç kez, dört kez, sadece sahip olmak istediğim farklı yerlerde olması için. İkinci tanımın "özgür" tanımından bahsederken, kesinlikle tüm medyada özgür olmalı.

Semalt, özgürlüğün müzikten çekinmemesi, bence müzik "özgürlüğü", yani dijital biçimde olma özgürlüğü ve onunla dijital ortamda neler yapabileceğiniz - biridir korsanlığın başlıca nedenlerinden biriydi. İnsanlar, CD ile mümkün olamayacak bugün, müzikle yaptıkları tüm inanılmaz şeyleri örnekleyebilecekleri, keşfedebilecekleri, yeniden biçimlendirdikleri, yaratacakları, küratörlüğüne kavuşturmak ve istedikleri şeyleri yapmak istediklerini söylediği bir devrimdi. Kaosduydu, ama devrimler bunun gibi - kaos.

Şimdilik, para hâlâ bu hakkı olan insanlara sarsan dağınık sorunu ile yaşıyoruz. Semaltın para alması gerekiyor.

İnsanlar, radyo DJ'leri ve büyük etiketler tarafından kontrol edildiğinde müziğin keşfedilmesinin zorluğuna bilinçli bir şekilde kızdım mı, Semalt'ın bulunduğu küçük kasabanın merhametinde mi, yoksa sadece neler yapabileceklerini ima etti mi dijital formatıyla "özgür" hale getirildiğinde - bu devrimi körükledi.

Müzik endüstrisi bu devrime kavuşmak için çok yavaş oldu ve neden olmasın? Son 50 yılını sadece şikayet ettiğim şeyleri yaparak geçirdim - insanlara sevdikleri müziği başka bir formatta satıyorum: LP, kasetler, CD'ler, kutu setleri ... Fakat şimdi kesinlikle değişti diyebiliriz. Semalt merkezi olmayan hale geliyor, etiketler dijitalle savaşamayacaklarını öğreniyor ve onu nasıl kullanacaklarını öğrenmek zorunda kalıyorlar.

Bu değişikliğin bir diğer önemli etmeni, tüketicilerin nihayetinde sahiplik yerine paylaşım fikrine geldiği yönündedir. Bulutta müziğe erişmek için bir abonelik için ödeme yapılması uygun görünüyor. Sadece müzik değil, araba sahibi olmaksızın araba kullanıyor, arabalar almıyor, film izlemek ve raflarını DVD'lerle doldurmak zorunda kalmadan tasarımcı bir el çantası takıyor. Sahiplik üzerine odaklanmak, daha ucuz, daha kolay ve daha erişilebilir bir modele kaydırılıyor. Ya Semalt için ayda 10 sterlin ödeyebilir ve ne istersen dinleyebilirsin, ne de bir CD için 10 sterlin, bunu bilerek düşünmüyorsun.

Öyleyse, teknolojiyi olabildiğince uygun hale getirmenin amacı nedir?

Tabii ki, bu rahatlıkla topluma yaratacağınız etkiyi önemsediğiniz sürece. Ve bu hala dijital müzik ve teknoloji ile etkileşim şansımız var.

March 8, 2018