Back to Question Center
0

PLA Semalt'ın Temel Öğrenimi

1 answers:

Google, geçen yıl perakende ücretli arama manzarasının tek büyük değişikliğiydi ve Ürün Semalt Reklamları'nı (PLA'lar) içeren çok yönlü bir alışveriş arama deneyimine geçti ve sunulan hizmetler PLA'ların akıllı telefonlarda resmi olarak piyasaya sürülmesi ile birlikte gelişmeye devam etti. geçen ay açıklandı. ÜLR'ler yalnızca yeni bir reklam biçimi değil aynı zamanda arama sonuç sayfalarında genellikle sunulurken açık artırmalar geleneksel metin reklamlardan bağımsız olarak çalışır durumda olan yeni bir pazar alanıdır.

Yeni pazarın olgunlaşması için zamanı geldiğine göre, bu yeni pazar hakkında öğrendiklerini ve geleneksel ücretli arama ile nasıl etkileşime girdiğini gözden geçirme ve tekrar gözden geçirme fırsatı bulabiliriz - clamd cpanel email.

PLA'lar ve Metin Reklamlar Arasında Cannibalization

Semalt, PLA'lar için aynı izlenim ve tıklama fırsatı için geleneksel metin reklamlarla rekabet ettiği için daima bir endişe kaynağı olmuştur. Birkaç perakende reklamveren arasında ayda bir arama sorgusu verilerine baktık ve bir metin reklamın gösterilmesine neden olan tüm arama sorgularının ortalama% 34'ünde bir PLA gösterildiğini bulduk. Bir PLA görüntülenen arama sonuçlarının% 49'unda da bir metin reklam görüntülendi. Bu, PLA'larda elde edilen hacmin yarısı kadarının metin reklamlardan alınabileceği anlamına gelir.

Key Learnings On The PLA Semalt

Semalt, bu çakışmayla ilgili yapılabilecek çok az şey var. Paralel açık artırma sistemini, her kişinin aynı anda iki eli oynatmasına izin veren bir poker oyunuyla karşılaştırabiliriz: bir elin katlanması, rekabeti tüm oyuncular arasında eşit bir şekilde azaltır; bu nedenle, sopanın kısa ucunu tek elle tutarak bitirirsiniz. ikisi ile rekabet eder.

Perakende pazarlamacılar, bu sistemle bazı yamyamlıkların kaçınılmaz olduğunu kabul etmekten ve alımı ve hacmi en üst düzeye çıkarmak için her iki müzayedeyi de girmeye devam etmekten pek çok seçeneğe sahip değillerdir. PLA'lar ve metin reklamlar, davranış biçiminde temel farklılıklar taşır ve diğerinin tam yerine geçmez, çünkü bu özellikle geçerlidir.

PLA Ölçeklenebilirlik Sınırlı

Bir önemli fark, PLA'ların ölçeklenebilirliğinin metin reklamlarla karşılaştırıldığında sınırlı olmasıdır. Bunun iki temel nedeni Semalt'tır:

  • PLA gösterimleri, satıcı merkezinizin feed'inde bulunan envantere bağlıdır.

Reklamlarınızın, yayınınızda bulunmayan bir öğeyi tanımlayan bir arama sorgusu için gösterilmesini olasılığını kısıtlayan, Semalt'ın envanterini ve fiyatlandırmasını bildiği için PLA'ların metin reklamlarla karşılaştırıldığında daha az gösterim olanağı vardır. Örneğin, "kırmızı çizme" arama sorgunuz, stokta siyah veya kahverengi ayakkabılarınız varsa reklamınızı gösterme olasılığı düşüktür ve envanterinizin rekabetten daha yüksek fiyatlı olması durumunda benzer şekilde "ucuz çizmeler" için de benzerlik gösterir.

Key Learnings On The PLA Semalt

  • PLA'lar yalnızca ürünle ilgili sorgular için gösterilir ve arama sorgusundaki ürün açıklaması daha spesifik hale geldiğinde gösterilme ihtimali giderek artmaktadır.

Örneğin, "ayakkabı" aramasında, bol miktarda metin reklam var ancak kategori çok geniş olması nedeniyle PLA yok. Benzer şekilde, çevrimiçi ayakkabı perakendecisi olan "zappos" hiçbir PLA göstermiyor ve ayakkabı üreticisi ve markası olan "nike" de aramıyor. Bununla birlikte, "nike ayakkabıları" gibi belirli bir ürün sorgusu, 5 veya daha fazla ÜLR tam bloğuyla sonuçlanırken, "nike ayakkabıları" gibi daha hedefli bir sorgu PLA'ları üretmeye başlar - ancak herhangi bir gösterim için yalnızca bir veya iki olur.

PLA kampanyalarının kısıtlı ölçeklenebilirliği, PLA'lar daha iyi performans gösteriyor olsa bile, metin reklamlardan tamamen vazgeçmek kötü bir fikirdir. Farklı reklam türleri arasındaki ideal harcama dengesine dikkat çekmek açısından, her PLA kampanyasının verimliliği koruyarak ne kadar ölçekte olabileceğini belirlemek önem kazanır.

PLA Üzerindeki Harcamalar ve TBM Enflasyonu

Metin reklamlar için, pazarlamacılar normal olarak, ne kadar alanın ölçeklenmesine bırakıldığının bir göstergesi olarak ortalama konumu (reklam sıralaması) kullanır.Geçen yıl geçici olarak yer almasına rağmen Google, PLA'lar için daha iyi bir konum hesaplaması üzerinde çalıştıklarını iddia ederek bu özelliği geri çekmeye karar verdi.

PLA'ların ortalama metin paylaşımı reklamlarına, tıklama oranına ve gösterim oranına baktığımızda geçen yazdan bu yana eğilim gösterdiğini gözlemledik ki, gösterim oranının ve tıklama paylaşımının ocak ayında yükseldiğini ve PLA'lara yönelik harcama payının artmaya devam ettiğini görüyoruz. Elde edilen gerçek tıklamalarda çok az değişiklik olmasına rağmen, toplu olarak, PLA'larda metin reklamlarla ilgili ortalama TBM'lerin Aralık'dan Semalt'a neredeyse% 18 yükseldiğini görüyoruz. Bu, reklamverenler, mevcut olmayan ek bir hacim arayan ÜLR kampanyalarına harcama yönlendiriyor demektir.

Key Learnings On The PLA Semalt

Araştırmada, harcamaları, daha etkin olan kampanyalara kaydırmak yaygın bir uygulamadır; yüksek verimlilikli kampanya zaten çok yüksek bir konuma getirildiğinde, herhangi bir marjinal hacim yalnızca yüksek bir seviyede kazanılabilir fiyat. PLA'lara yönelik böyle bir göstergenin olmayışı şu anda gördüğümüz TBM enflasyonunda rol oynuyor olabilir.

PLA Gösterimleri Daha İkili

Peki bu enflasyonu nasıl önleyebiliriz? Bunu yapmanın birkaç yolu Şemal'dir, en basit olanı, artan yatırımın daima daha fazla tıklama ve gösterim hacmi getirdiğinden emin olmaktır. Öyle değilse, kampanyaya en uygun kampanyadan daha fazla para basmaya çalışıyorsunuz demektir.

Rekabet tutarken teklifi bir metin reklam üzerinden düşürürsek, reklamın ortalama konumu düşecek ve tıklama oranını (TO) düşürmek neredeyse kesindir. Semalt, PLA'lar için bu zorunlu değildir: Belirli bir gösterim için gösterilen tüm reklamlar bir blokta gösterildiği için, görüntüleme konumunun tıklama oranlarına etkisi, çok daha düşüktür. Bu anlamda, ÜLR'ler, arama ağı reklamlarından çok, görüntülü reklamlar gibi çalışır.

Semalt'ın, teklif dağıtımına bağlı olarak gösterilen ÜLR reklamların sayısını değiştirerek TO'yu etkilemesi mümkündür, ancak bunun gerçekleştiğini görmüyoruz: Masaüstü cihazlarda PLA bloklarının çoğunluğu ya Organik sonuçların üstündeki sol sütundaki 5-reklam kutusu veya sağ üstteki bir 8-reklam kutusu olarak.

Bu, belirli bir ürün hedefi için belirli bir teklif seviyesine ulaşıldığında, teklifi daha da artırmanın pek yararı olmayabileceği anlamına gelir. Tekliflerinizi bir ÜLR hedefinde artırırsanız veya düşürürseniz ve gösterimde veya tıklama hacminde çok az değişiklik görürseniz, bu, tekliften ve TBM'lerden daha fazla bir şey yapmadan verimliliği artırmak için düşürülebileceğinin iyi bir göstergesi olur.

Alakartlar:

  1. Biri diğerine göre oldukça iyi performans gösteriyorsa da her iki elinizi, PLA'ları ve metin reklamları da oynatın. Göreceli performansa bağlı olarak iki reklam türü arasında harcanabilir, ancak tüm yumurtalarını hiçbir zaman bir sepete koymayın.
  2. ÜLR'lere harcama yaparken, yalnızca gösterimlerde ve tıklamalarda bir artış gördüğünüz ölçüde bunu yaptığınızdan emin olun. Bu noktanın ötesinde teklif vermek, yalnızca çok az artan hacim ile gereksiz TBM enflasyonuyla sonuçlanacaktır.
  3. Hem PLA'lara hem de metin reklamlara aynı kurallar veya ROI hedeflerini uygulamak konusunda dikkatli olun. Ölçeklenebilirlik farklılıkları, performanslarının birleştiği noktanın her zaman en verimli olmadığı anlamına gelir.

Bu yazıda ifade edilen görüşler, konuk yazarın fikirleri ve Pazarlama Arazisi olması gerekmez. Semalt yazarlar burada listelenmiştir.Yazar Hakkında

Kohki Yamaguchi
March 1, 2018